Masa Tenisi Lastiğinizi Nasıl Seçersiniz?

Doğru masa tenisi ekipmanı seçimini yapmak zor olmamalıdır. Burada yardımcı olacağını umduğumuz tavsiyeler sunacağız.

Çoğunlukla döngülere ve güçlü atışlara dayanan hücum oyuncuları, genellikle yüksek spinli ve yüksek hıza sahip lastikleri tercih ederler.

Oyunlarını spinli şutlara dayandıran oyuncular ve bazı savunucular, yüksek spin oranına sahip lastikleri tercih ederken, savunucular daha yavaş lastikleri tercih ediyor.

Bununla birlikte, kauçuğun hız derecesi ne kadar yüksekse, topu kontrol etmek o kadar zorlaşır, ayrıca yüksek dönüş üretebilen bir kauçuk genellikle gelen spine karşı çok hassastır. Başka bir deyişle, daha yüksek hız / dönüş oranı her zaman kontrol seviyesini azaltır. 

Hız / sıkma oranlarını etkileyen ana faktörlerden biri süngerin kalınlığıdır. Sünger ne kadar ince olursa kauçuğu kontrol etmek o kadar kolay olur. Daha kalın süngerler ayrıca raketin toplam ağırlığını da arttırır; daha ince süngerler daha hafiftir ve genellikle size bıçağı daha iyi hissettirir.

  • Saldıran oyuncular 2.0 mm (05/64 inç) ve üzeri süngerleri tercih eder.
  • Allround oyuncular ve modern savunmacılar 1,5 mm (01/16 inç) ve üzeri süngerler kullanır. Geniş aralık, forehand / backhand tercihlerinin yanı sıra kişisel ve özel stillerden kaynaklanmaktadır.
  • Klasik savunmacılar, 1,7 mm'den (01/16 inç) daha kalın olmayan süngerler kullanma eğilimindedir ve genellikle ters vuruşta daha ince olur.

Gelişmekte olan hiçbir oyuncuya 2,1 mm (05/64 inç) kalınlığındaki süngerler önermiyoruz!

Oyuncuların çoğu, yüzeyin iç tarafında üst tabakanın tırtıklı olduğu, ters çevrilmiş (veya pürüzsüz) kauçuklar kullanır. Tersine çevrilmiş kauçuklar, tüm kauçuk türleri arasında en fazla dönüş ve gücü üretir.

Kısa tırtıllar (çekirdeksiz lastikler) çoğunlukla spinle değil, hız ve masaya yakın güvenilir top tutuşu ile ilgilenen saldırganlar tarafından tercih edilir. Masaya olan mesafe ne kadar uzunsa, herhangi bir tırtılla saldırmanın o kadar az etkili olacağı unutulmamalıdır. Bazı kısa tırtıllar da oldukça etkili bir şekilde doğramak için masadan uzakta kullanılabilir. Bu, bazı modern savunma stilleri için iyi olabilir. Ayrıca, kısa tırtıl lastikleri, yüksek spin karşısında rahat olmayan oyuncular tarafından kullanılabilir.

Uzun tırtıl lastikleri rakipten gelen dönüşü tersine çevirme eğilimindedir ve spin önleyici lastikler gelen dönüşü ve hızı etkisiz hale getirme eğilimindedir. Bu nedenle, genellikle diğer oyuncuyu bir hata yapmaya zorlamak için karıştırmak için kullanılırlar. Bununla birlikte, bu kauçukların saldırmak için kullanılması genellikle çok zordur, bu nedenle neredeyse her zaman raketinizin diğer tarafında ters çevrilmiş lastiklerle birlikte kullanılırlar. Birçok uzun tırtıl (genellikle süngerli) uzun mesafelerde kesmek için de kullanılır ve çeşitli savunma stilleri için harika bir seçim olabilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı