Ekipman Bilgisi

 

 

 

Lastik neden değiştirilir?

Masa tenisi lastikleri kullandığımız için yıpranırlar! Ne kadar çok oynarsınız o kadar çabuk yıpranacaktır! Lastiğiniz yaşlandıkça, 'optimum' oyun özellikleri bozulur. Şok edici Gerçek ise, üreticiler Lastiğin "ömrünü" 50-90 saat oynama olarak hesaplarlar! Tabi ki işin aslı öyle değil! En rekabetçi oyuncular bile genellikle, düz veya uzun pütürlü lastiklerini 12 aya kadar kullanır. Kısa pütürlü veya anti-spin lastikler ise daha uzun kullanım süreleri vardır. Yeni bir lastikle, belli bir süre kullanılmış lastik arasındaki mutlaka belirgin bir fark hissedeceksiniz. Çok oynayan veya oldukça rekabetçi bir seviye de müsabakalara katılan sporcular hız, spin ve kontrol tutarlılığını korumak istiyorsanız, en küçük eksikliği hissettiğinizde lastiği değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Bu durumda karar vermek size kalmış.

Lastiklerle ilgili en temel bilgiler:

- Satın aldığınız 1 lastik, tahtanın sadece bir yüzeyini kaplar. 
- Lastikler, tek tek yaprak başına fiyatlandırılır. 
- Lastikler Kırmızı veya Siyah renktedir. 
- Tahtanızın lastiklerinin bir yüzü kırmızı, diğer yüzü siyah olmak zorundadır.
- Peki tahtanın sadece tek yüzüne lastik yapıştırılarak resmi müsabakalar yapılabilir mi? Evet; tahtanızın bir yüzeyini lastikle kaplayıp, diğer yüzeyini diğer renge boyayarak kullanabilirsiniz. (Örneğin: Lastik kırmızı ise, tahtanın diğer yüzeyi rengi siyah boyanmalıdır.)
- Sünger kalınlığı 'milimetre cinsinden' ölçülür.

Doğru lastiği seçin. 


Lastik teknolojindeki gelişmeler bizi daha güçlü ve iyi hissettirebilir oyun oynaya koymamızı sağlıyor. Bu yeni teknolojik gelişmeler her seviyedeki oyunculara katkısını yadsıyamayız. Ancak bu heyecan verici gelişmeler karşısında sakin olmalıyız. Doğru ekipmanı seçmekle, sadece daha fazla kazanmak için değil aynı zamanda oyun zevkinizi en üst düzeye çıkaracaktır. Oyununuzda sunulan en iyi avantajları elde etmek için aşağıdaki bilgileri dikkatli bir şekilde okuyup ve kendi oyun stilinize uygulayabilirsiniz.

 

Kontrol Faktörü


Kategorik olarak, 'lastik kontrolünün' ölçülemediği ve nesnel olarak cevaplanamadığını belirtebiliriz. Bu nedenle üreticiler COR fiziği üzerine kurulu sübjektif yönergelerini sunarlar. Bu test, çarpışan iki nesne arasındaki hız farkının oranını hesaplar. Bu gerçekten sizin için sağlayabileceğimiz tek bilimsel girdidir. Lastik türü, sünger kalınlığı, sünger yoğunluğu, tahta seçimi ve tabii ki oyuncu yeteneği gibi pek çok unsur bulunduğundan kesin bir ölçüm mümkün değildir. Raketinizi tutma şekliniz bile kontrol ve spin üzerinde bir etkiye sahiptir. Kendi kontrol kabiliyetiniz, pratikte ne kadar çok çalışırsanız lastiğinizdeki oranıda doğal olarak artıracaktır. Bu nedenle, lastik seçerken kendi benzersiz oyun tarzınızı ve becerinizi anlamaya yoğunlaşın. Hız ve spin değerleri ne kadar yüksek olursa, topu istediğiniz yere yönlendirmek de o kadar zor olur. Çeşitli lastik teknolojilerindeki son gelişmeler, hızlı lastikler için kontrol olasılıklarını çok daha artırmıştır. Artık daha geniş çeşitlilikte güçlü ve heyecan verici lastikler kullanmak ve ona rağmen 'kontrol altında' hissetmek mümkündür. 

Sünger kalınlığı


Süngere top çarptığında, sünger 'trambolin' gibi davranıyor ve topu geri atıyor. Bu nedenle, daha kalın süngerler daha hızlı oynar ve daha az kontrol sağlar; daha ince süngerler daha yavaş oynar, bu nedenle top ile daha fazla zaman ve daha iyi kontrol sağlar. Sünger kalınlığını oyunun her iki tarafına uyacak şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

Sünger Kalınlığının Derecelendirme

YAVAŞ                ORTA               HIZLI           ÇOK HIZLI
OX - 1.4 mm 1.5 mm - 1.9 mm 2.0 mm - 2.2 mm 2.3 mm
 Savunma           Allround           Topspin          Saldırı

 

 

Lastik Çeşitleri

Düz Lastik :


Bu, geniş bir vuruş çeşitliliğinde oynamasına uyan en popüler seçimdir. Modern masa tenisi, tüm oyun standartlarına fayda sağlayan lastik geliştirmede birçok teknik avantajdan faydalanmıştır. Yüksek gerilimli yüzeyler, güçlü ve yüksek spin odaklı oyuncuları desteklerken, esnek elastikleştirilmiş lastikler topların basıncının altında daha fazla yatay harekete izin verir ve spin seviyelerinin artmasına neden olur.

 

Yapışkan Düz Lastikler:


Bu yüzey ekstra kontrol sağlar ve spin atışlarında oynamaya yardımcı olur. Top, yörüngeyi başlatmak ve tamamlamak için dönmeyi gerektirir: örn. Backspinde elimizi masanın altına doğru çekerken, topspin de masanın üzerine çekeriz.  Yapışkan lastikler hem dönme hem de hızın en iyi bir şekilde birleştirirler.

Yapışkan yüzeyler topu lastikte tutuyor ve onu en uzun bekletme süresine sahiptir. İyi kontrol sağlıyorlar, ancak yavaş hissediyorlar. En üst seviye spincileri, blokçuları ve kontrollü spin savunma oyununu yavaşlatmak için en uygun yöntemlerdir. Sert sünger versiyonları masanın üstünde oynamak için mükemmeldir; yumuşak sünger versiyonları yüksek savunma oyununa uygundur.

Kısa Pütürlü Lastikler:


Bu yüzey masa oyununa hızlıca yakın ve reaktif karşı saldırganlar tarafından en etkili şekilde kullanılır. Ters yüzeye göre çok daha az döndürme üretmesine karşın, spin emme kapasitesi iyi olup dönüş ritmini değiştirebilir. Tensor versiyonları daha fazla spin kazandıran avantajlar sağlarmaktadır.

Uzun Pütürlü Lastikler:


Uzun pütürün amaı spinle mücadele etmek ve spini tersine çevirmektir. Bu çeşitli derecelerde mümkündür ve geniş pütür seçeneği mevcuttur. Eğer topu savurmak ve yörüngesini değiştirmek istiyorsanız, bu kauçuk türünü seçin, bu sayada rakibin aldanmasına ve karıştırmasına sağlayabilirsiniz.. 

 Anti Loop


70 'de spinleri yok etmek ve yok etmek için geliştirilmiş bir' kavramasız 'yüzey. Dönüşleriniz rakibiniz için karışıklık yaratacaktır. Uzun püütr kadar etkili değil, ama oynamak daha kolay olabilmektedir. Aktif bir yüzey olmadığı için, bu lastikle kendi spininizi üretemeyeceksiniz.

Hız ve Eğim Derecelendirmeleri


Basitçe, hız ve eğirme derecesi ne kadar yüksek olursa, daha fazla kontrole ihtiyaç duyarsınız. Seçerken, forehand ve backhand için ayrı ayrı oyun tarzınızı düşünün. Derecelendirmeler 'öznel yönergeler' olarak görülmeli ve oyun stilinize en uygun kauçukları seçmenize yardımcı olmak için orada bulunmaktadır.

 

Lastik Bakımı


Müsabakada parmaklarınızdan ter ve yağ olduğundan lastik yüzeye bu ellerle dokunmayın. Lastik, doğrudan ısı ya da aşırı soğuktan hoşlanmaz, çünkü bu elemanlar dayanıklılığına ve performansına zarar verir. Raketi uygun bir temizleyiciyi kullanarak sık sık temizlemeniz ve kullanmadığınız zamanlarda uygun bir kılıfta muhafaza etmeniz öneririz.

 

Derleme: Melih Buğur 

3. Kademe Masa Tenisi Milli Antrenörü

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı